Genel

Dünyada Gezilmesi Gereken 10 Yer

Hepimizin canı bir yerleri gezip görmek, oranın yiyeceklerini yemek ister. Biz gidemesekte sizler için Dünyada Gezilmesi Gereken 10 Yeri listeledik.

10- Petra Antik Kenti (Ürdün)

Dünyanın 8. harikası olarak adlandırılan Petra Antik Kenti Ürdün’de yer alıyor. Kayaların nakış gibi işlendiği bu yer gezip görülmeye değecek nadir yerlerden.

Petra

9- Maldivler

Maldivleri bilmeyenimiz yoktur herhalde. Her yeni evlenen çiftin balayı hayalini süsleyen yer. Berrak suyu ve güzelliğiyle kendine aşık etmeyi başaran göz bebeği tatil yeri.

Maldivler

8- Kapadokya – Peri Bacaları

Hep yabancı ülkelerden örnek verecek değiliz. Diğer yerlere nazaran gitmemizin daha mümkün olduğu Peri Bacaları Türkiye’nin Nevşehir ilinde yer alıyor. Şekillerin oluşumu 60 milyon yıl önce Hasandağ, Göllüdağ ve Melendiz dağlarının lavlarını püskürtmesine dayanıyor. Bu güzel yerde balon turlarıda düzenleniyor.

Kapadokya

7- Piramitler (Mısır)

Bu dev yapıtların henüz nasıl yapıldığı bilinmesede kesinlikle görülmeyi hak ediyorlar. Her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir. Piramitlerdeki amaç hem mumya haline getirilmiş cesetleri daha iyi korumak hem de hazinelerin korunaklı bir şekilde saklanabilmesini sağlamaktır.

Piramit

6- Çin Seddi

Uzunluğuyla bilinen ve 10 bin kilometreyi bulan Çin Seddi M.Ö. 221-M.S. 608 yılları arasında yapılmıştır. Bugün büyük bir kısmı hala sağlamlığını korumakta ve günde binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Çin Seddi

5- Tac Mahal (Hindistan)

İmparator Şah Cihan Tac Mahal’i 17 yıl evli kaldığı eşi Mümtaz için yaptırtmıştır. Eşi Mümtaz, imparatora 14. çocuğunu doğururken hayatını kaybetmiş ve Şah Cihan büyük bir hüzne kapılmıştır. Bu hüznün üzerine eşine olan aşkını tüm dünyaya kanıtlamak için 21 yılda bu anıtı yaptırtmıştır.

Tac Mahal

4- Machu Picchu (Peru)

Peru’da yer alan Machu Picchu günümüze kadar çok iyi korunmuş bir antik kenttir. And Dağları’nın tepesinde Urubamba Vadisi’nin üzerinde 2.360 metre yükseklikte kurulmuştur. Korunmuşluğu sayesinde 1983 yılında Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi başarmıştır.

Machu Picchu

3- Toskana Vadisi (İtalya)

İtalya’nın Floransa şehrinde yer alan Toska Vadisi yeşilliği, doğallığı ve güzelliğiyle sizi cazibesine hayran bırakacak bir yer.

Toskana

2- Salar De Uyuni – Tuz Gölü (Bolivya)

12.000 kilometre kare alanıyla dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar De Uyuni Bolivya’da yer alıyor. Alttaki resim gerçek mi diye sormayın. evet gerçek.

Salar De Uyuni

1- Yosemite Ulusal Parkı (ABD)

ABD California’da olan bu ulusal park, alanın yüzde 95’inde vahşi yaşamı barındırıyor ve içerisinde 13 adet kamp alanı bulunduruyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve güzelliğiyle öne çıkan park listemizin 1. sırasına yerleşmeyi başarıyor.

Yosemite

Dünyada Gezilmesi Gereken 10 Yer adlı yazımız buraya kadardı. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

2 thoughts on “Dünyada Gezilmesi Gereken 10 Yer

 • mecidwm

  Çok faydalı bilgiler bunlar. Dünyada ne kadar güzel yer var gezmek isterdim.

  Yanıtla
  • admin

   Bilgihattin.com olarak sizler için güzel içerikler sunmayı amaçlıyoruz. Değerli yorumunuz için teşekkürler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir