Genel

Türk Tarihinin En büyük Komutanları

Irkımızın tarihi şüphesiz büyük başarılı komutanlarla doludur. Atalarımızın çabaları ve azmiyle Türk tarihi dünya çapında ses getirmiştir. Bu yazımızda sizler için Türk Tarihinin En Büyük Komutanlarını Derledik.

Oğuz Kağan

Oğuz Kağan M.Ö. 234 yılında Tanrı tarafından Türk ırkına armağan edilmiştir. Babası Kara Kağan denilen Teoman’dır. Oğuz’un annesi Ay Kağan’dır. Oğuz Destanı’nda anlatıldığı gibi yiğit ve yaşamı mucizelerle dolu biridir.

Oğuz Kağan

Kürşad

Kürşad, 621 senesinde Çinli eşi İ-çing Katun tarafından zehirlenerek öldürülen Çuluk Kağan’ın küçük oğludur. Kürşad’ın ne zaman ve nerede doğduğu bilinmemektedir. Ünlü bir Türk kahramanı olan Kürşad, emrindeki 40 adamla Çin sarayına baskın düzenleyerek Göktürk Devleti’nin bağımsızlığına kavuşmasında büyük rol oynamıştır.

kürşad

Attila

2 Eylül 406’da Kafkasya’da doğmuştur. Babası Boncuk Han’dır.
Amcası Rua, onu babası öldükten sonra bozkırda tek başına yaşamaya çalışırken bulmuştur. Amcasının ölümü üzerine, kardeşi Bleda ile birlikte Hun İmparatorluğu’nun ortak hükümdarı olmuştur. Avrupada uzun yıllar hüküm sürmüş ve at koşturmuştur.

attila

Alparslan

Sultan Alp Arslan’ı bilmeyenimiz yoktur heralde. Romen Diyojen’i ağır bir yenilgiye uğratan o şanlı komutandır kendisi. 20 Ocak 1029’da doğmuştur. Çağrı Bey’in son eşinden doğan oğludur. Selçuklu hanedanının ikinci hakanı olarak 27 Nisan 1064’de amcasının yerine tahta geçmiştir. 26 Ağustos 1071’de Malazgirt Ovasında yapılan savaşı son sözün söylendiği bir savaş oldu.

Alparslan

Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet 30 Mart 1432’de doğmuştur. Osmanlı’nın 7. padişahıdır. II. Mehmet, 21 yaşında İstanbul’u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğuna son vermiştir ve bu olay üzerine kendisine ”Çağ Açan Hükümdar” lakabı verilmiştir. 3 Mayıs 1481 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Fatih Sultan Mehmet

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Mustafa Kemal’in eğitim aldığı okullar sırasıyla şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde almıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmesinin ardından Mustafa Kemal Atatürk cumhurbaşkanı seçilmiştir ve ölümüne dek ardı ardına 4 kez cumhurbaşkanı seçilmiştir. 10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yummuştur. Saygı ve özlemle anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk

Bu yazımızda sizler için Türk Tarihinin En Büyük Komutanlarını derledik. Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir