Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak kolay gibi görünsede bazen işin içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Hele ki daha önce hiç blog bilgisi olmayan biriyseniz. En kolay şekilde bir blog açmanız için sizlere Blog Nasıl Açılır yazısını hazırladık. Hadi bir bakalım.

Bir Alan Adı Belirleyin

Blog açmanın ilk adımı bir alan adı belirlemekle başlar. İlgi çekici ve güzel bir alan adı belirlemek seçtiğiniz sektörde ilerlemenizi kolaylaştıracaktır. Belirlediğiniz alan adı eğer boşsa GoDaddy, Natro gibi firmalardan kayıt ettirebilirsiniz.

Domain

Hosting Satın Alın

Hostingler sitemizi aktif yayına almamız için büyük rol oynar. Yani hosting satın almazsak sitemiz erişilemez durumda olur. Peki nedir bu hosting? Hosting, sitemizin ana dosyalarının bulunduğu bir sunucudur ve diğer kullanıcılar sitemize bağlanmak istediğinde bu sunucudan veri çekerler. Bu sayede sitemizi görüntülerler. Hostingi GoDaddy, Natro, Güzel Hosting, İHS Bilişim gibi yerlerden güvenle alabilirsiniz.

Hosting

Bir Tema Belirleyin

Blog açan insanlar yazılımını genellikle WordPress olarak seçer. Bizde blogumuzu WordPress üzerine kuracağız. WordPress kurma ekranında sizden bir tema seçmenizi isteyecek. Temanızı göze hitap eden, kullanıcı odaklı seçmeye özen gösterin. Bu sayede kullanıcılar sitenizi beğenecek ve siteniz yavaş yavaş organik kitle almaya başlayacaktır.

wordpress themes

Kategorilerinizi Ayarlayın

Sitenizi kurduktan sonra seçtiğiniz alana göre kategoriler belirleyin. Kategorilerin açılır olmamasına dikkat edin. Fazla ve karışık kategoriler kullanıcı deneyimini kötü etkiler ve sitenizi karmaşık bir hale getirir. Kategorilerinizi belirledikten sonra üst menüye sabitleyin.

kategori

Yazı Yayınlamaya Başlayın

Kategorileri hallettiğinize göre kategorilerinize uygun yazılar yayınlayabilirsiniz. Yazılarınızın özgün ve kaliteli olmasına özen gösterin. Kaliteli ve özgün yazılar hem Google tarafından hem de kullanıcılar tarafından olumlu algılanır. Google tarafından olumlu algılandığınız takdirde sitenizin sıralaması yükselir ve ilk sayfalarda görüntülenmeye başlarsınız. Kullanıcılar tarafından olumlu algılandığınız takdirde ise sağlam bir kitle yakalamış olursunuz.

yazı

Para Kazanmaya Başlayın

Ee bu zahmetli işin sonucunda ilk zamanlar az da olsa para kazanmak lazım. Siteniz organik hit yakaladıktan ve yeterli sayıda içerik girdiğinizden emin olduktan sonra Google Adsense’e başvurabilirsiniz. Google Adsense, reklamverenlerin verdiği reklamları sitenize ekleyerek para kazanmanızı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem günümüz itibariyle biraz zorlaşmış olsada kolayca Google Adsense almanızı sağlayacak bir makale hazırladık. O makaleye de buradan ulaşabilirsiniz.

google adsense

Bugün Blog Nasıl Açılır yazımızla sizlerleydik. Umarım her şey açıklayıcı olmuş ve işinize yaramıştır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir