GenelKadın

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon, görülme sıklığı, şiddeti ve intihar etme riski bakımından ergenlik döneminde ortaya çıkan en önemli ruhsal bozukluktur. Depresyon bir duygudurum bozukluğudur. Günlük hayatınızda yaptığınız işleri yerine getirememenize sebep olabilir. Her zaman yaptığınız rutin olayları depresyon nedeniyle yapmıyor ya da yapamıyor olabilirsiniz. Peki Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Belirtileri

1- Ümitsizlik, değersizlik ve çaresizlik hisleri
2- Duyguları kontrol edememe
3- Günlük aktivitelere duyulan ilginin azalması
4- İştahta belirgin artış/azalış
5- Kiloda belirgin artış/azalış
6- Uyku düzeninde belirgin değişimler
7- Belirgin öfke ve huzursuzluk
8- Belirgin enerji kaybı
9- Kendinden nefret etme, şiddetli suçluluk duygusu
10- Dikkatsiz davranışlarda artış
11- Odaklanmakta problem
12- Nedeni belli olmayan fiziksel ağrılar
13- Günün çoğunda depresyon hissetmek
14- Değersizlik ve suçluluk duygusu hissetmek 15- Çok uyumak veya az uyumak

depresyon

Peki sizde bunlardan kaç tanesi var?

Depresyon belirtilerini göz ardı etmeyin. Cidden depresyona girmiş olabilirsiniz. Depresyona girmiş bazı kişiler yaşadıkları bu durumu ”derin bir boşluk duygusu” şeklinde tanımlarken bazı bireyler ise yaşam ile bağlantıları kopmuşçasına, boş bir duygusuzluk hali şeklinde ifade etmektedirler. Özellikle erkeklerde depresyon belirtileri genellikle şiddetli öfke nöbetleri ve huzursuzluk şeklinde olabilirken kadınlarda yoğun hissizlik, yaşamdan zevk alamama şeklinde kendisini gösterebilir.
Depresyonu teşhis etmek için tek bir test yoktur. Doktorunuz belirtilerinize bakar ve sizin hakkınızda psikolojik bir değerlendirme yapar. Çoğu zaman, doktorunuz sizi anlayabilmek için ruh haliniz, iştahınız, uyku düzeniniz, aktivite düzeyiniz ve düşünceleriniz hakkında bir çok soru sorar.

Depresyondan nasıl kurtulabilirim?

Depresyon ile yaşamak imkansızdır. Depresyona giren her insan bu duygu durumundan kurtulmak isteyecektir. Peki kurtulmak için neler yapabiliriz. İlaçlar , Psikoterapi , Parlak ışık tedavisi , Alternatif tedaviler, Spor Depresyona girmek olmasa da depresyondan çıkmak sizin elinizde, bundan da sevdiğiniz şeyleri yaparak hayatınızı canlandırıp renk katarak yapabilirsiniz. Mesela ne seviyorsunuz? Spor. Haftada 3-4 gün belirleyin bu günlerde ben spor yapacağım deyin , ya da her gün 2 kilometre koşacağım deyin . Bu tarz sevdiğiniz işlerde kendinize hedefler koyup bunları gerçekleştirin. Çünkü sevdiğiniz işi yapmak sizi daha mutlu hissettirecektir.

Sizi rahatlatacak ve iyi hissettirecek yerlere gidin.

Diyelim ki önceden bir yere gittiniz içiniz huzur doldu ve çok mutlu oldunuz bu yerleri tekrardan ziyaret edin. Bu yerleri ziyaret etmek ve hatırlamak geçmişte yaşadığınız mutluluk duygusunu tekrardan yaşamanızı sağlayacaktır. Elbette sadece bunlarla olacak iş değildir depresyondan kurtulmak. Cidden depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Fakat bazen depresyon, ilaç tedavisine cevap vermez. Semptomlarınız düzelmiyorsa doktorunuz başka tedavi seçenekleri önerebilir. Bunlar, beyni uyarmak için elektrokonvülsif terapi veya sinir hücrelerini uyarmak ve ruh halinizi düzenlemek için transkraniyal manyetik stimülasyonu olabilir. Depresyon geçici ya da uzun süreli bir durum olabilir bu yüzden doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun . Kendisiyle neler yapmanız gerektiği hakkında bir şeyler üzerinde tartışın . Doktorunuzla bağlantıyı koparmadan dış dünyanızdaki sorunları çözerek mutluluk peşinde olarak bu depresyonu yenebilirsiniz ! Size güveniyoruz , bunu yaparsınız.

mutluluk

One thought on “Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

  • Mahmut Kelepir

    Merhabalar sevgili admin, bu güzel yazı için sizlere çok teşekkür ediyorum. Şüphelerim vardı bu yazınızdan sonra emin oldum ki depresyondayım. Bir an önce bir hekime başvuracağım. Teşekkür ediyorum tekrardan sizlere.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir