Genel

Para Biriktirmenin Yolları

Hepimiz para biriktirmenin yollarını aramışızdır. Bunun sebebi kimi zaman yiyecek almaya bile paramızın olmayışı kimi zaman da gelecek yatırım planlarımızdır. Bu yazıda sizler için Para Biriktirmenin Yollarını derledik.

1- Kendinize Hedef Belirleyin

Para biriktirmeye başlamadan önce ne için biriktirmek istediğinizi düşünün. Bir telefon almak mı? Tatile gitmek mi ya da bir araba almak mı? Hedefinizi belirleyin. Eğer belirlediyseniz diğer adıma hazırsınız demektir.

Hedef

2- Gereksiz Harcamalardan Kaçının

Gereksiz harcamalar hepimizin baş belası olmuştur. Kimi zaman hiç giymeyeceğimiz kıyafete para vermek kimi zaman da lükse kaçtığımızdan para biriktirmemiz güçleşir. Hedef belirlemeden sonra para biriktirmenin ilk adımı gereksiz harcamalardan kaçınmakla başlar.

Gereksiz Harcama

3- Kendinize Bir Kumbara Edinin

Harcamalarınızdan kalan para üstüne ”Dur şuna da bir şeyler alayım.” demeyin. Para üstünüzün gideceği tek yer kumbara olsun. Kumbaranızı kırılan cinsten seçmeye özen gösterin. Kilitli kumbara tercih ederseniz paraya ihtiyacınız olduğu zaman kumbaradan para aldığınız için birikim yapamazsınız.

Kumbara

4- Yemeğinizi Kendiniz Hazırlayın

Hayatımızı idame ettirmek için temel ihtiyaçlardan biride yemek yemektir. Hepimiz karnımızı doyurmak için dışarıdaki yemeklere fahiş fiyatlar ödemişizdir. Elbette size yemek yemeyi bırakın demiyoruz. Dışarıda yemek yerine evden kendi yiyeceğinizi kendiniz hazırlayın. Kendinizin hazırlama imkanı yoksa lüks yiyecekler yerine daha uygun fiyatlı yiyecekleri tercih edin.

Sefer Tası

5- Harcama Planı Oluşturun

Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi hazırlayın. Alışveriş listesine uymaya ve ekstra ürünler almamaya özen gösterin.

Alışveriş Sepeti

6- Freelance Olarak Çalışın

Bu adıma başlamadan önce kendi yeteneklerinizi keşfedin. Kendi yeteneklerinize göre Freelancer platformlarında ilan açın ve boş zamanlarınızda ekstra iş yaparak paranıza para katın!

freelancer

7- Hedefinize Ulaşana Kadar Eğlence Hayatınıza Son Verin

Eğlenmek hayatımızın vazgeçilmezidir. Ama hedefimize ulaşana dek eğlence hayatımıza son vermemiz gereklidir. Bara, diskoya, kafeye gitmektense ücretsiz eğlence yerlerini seçin. Ücretsiz olan şehir tiyatrolarına gidin, huzurevlerini ziyaret ederek yaşlı insanların güzel vakit geçirmesini sağlayın.

huzurevi

Para biriktirmek için gayret sarf etmek gerekir. Unutmayın sabrın sonu selamettir. Bu yazımızda sizler için Para Biriktirmenin Yollarını listeledik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

One thought on “Para Biriktirmenin Yolları

  • Ebru

    Merhabalar ? Alışverişlerimizi isteklerimiz doğrultusunda değil de ihtiyaçlarımız doğrultusunda yaptığımızda hem gereksiz harcamalarımızın önüne geçeriz hem de yaşam alanlarımızı boşu boşuna doldurmamış oluruz. ? ‘’Alışveriş Yapmadığım Yıl’’ kitabıyla ilgili yazmış olduğum blog yazıma linkinden ulaşabilirsiniz. ? Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle, keyifli okumalar dilerim. ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir